Kuidas hädaolukorras oma nutiseadmest asukohakoordinaadid edastada

Nutiseadmes oma asukoha koordinaatide leidmine ja edastamine võib olla vajalik mitmetel põhjustel. Näiteks soovite edastada kohtumispaika, sihtkohta, huvitavat vaatamisväärsust, mis asub mittetähistatud või raskesti leitavas kohas.

Eriti oluline on aga koordinaatide edastamise oskus hädaolukorras, näiteks kui olete metsas eksinud, vajate abi rahvarohkes rannas, maanteel on juhtunud liiklusõnnetus – koordinaadid võimaldavad päästemeeskonnal täpselt kindlaks teha, kus te asute ja nii jõuab abi kiiremini kohale. Kui hädaolukord tekib, on esmatähtis säilitada rahu. Eestis saab koordinaadid edastada Häirekeskuse päästekorraldajale, lugedes need telefonis talle ette. Seega – esmalt ikka kõne numbrile 112 ja seal juhendab päästekorraldaja teid edasi.

Nutiseadmes tuleb kõne kõlari peale panna ja avada kõne ajal kaardirakendus.

Enamikes nutiseadmetes on juba tootja poolt paigaldatud kas Google Maps või Apple Maps. Ka teised kaardirakendused, mida olete installinud App Store’ist või Google Play poest, nagu Regio kaart (Google Play) ja Regio kaart (App Store) või Waze rakendus, võimaldavad koordinaate leida ja edastada.

Kuidas siis (hädaolukorras) oma koordinaate leida?

Järgnevalt on õpetus Regio kaardi ning enamlevinud kaardirakenduste Google Maps ja Apple Maps abil koordinaatide leidmiseks. Tähele tasub panna, et erinevate seadmete mudelite ja erinevate operatsioonisüsteemide versioonide puhul võivad ikoonide kujundused, suurused ja ka asukohad olla pisut erinevad, aga üldine põhimõte on üldjoontes sarnane.

  1. Avage kaardirakendus, telefonikõnet lõpetada ei tohi, kui päästekorraldaja pole selleks luba andnud.
  2. Oluline on, et seadmes oleks lubatud enda asukoha tuvastamine / Location (GPS kasutamine). Selleks aktiveerige telefonis Asukoha funktsioon, erinevatel operatsioonisüsteemidel on seda võimalik seadistada pisut erinevate sätete alt. Apple seadmetel tuleb seda lubada lisaks eraldi ka äpi sätete kaudu.
  3. Kui asukoha tuvastamise funktsioon pole eelnevalt sisse lülitatud, siis kaardirakendused reeglina küsivad avamisel, kas lubada asukoha tuvastamine, seega lubage kaardirakenduste kaudu oma asukoha tuvastamine.
  4. Oma asukoha leidmiseks tuleb kaardirakenduses klõpsata ringikujulisel ikoonil  (asub tavaliselt paremal küljel). Apple Mapsil on selleks ekraani ääres tilluke kompassinoole kujutis.

Mõne aja pärast ilmub ekraanile sinine täpp Sinu asukohaga, kaart nihutatakse ja suurendatakse nii, et sinine täpp on ekraani keskel.

Leia minu asukoht:

Hoides sõrme pikemalt sinisel täpil, tekivad koordinaadid kas alumisse või ülemisse äärde, Apple kaardi puhul lisaaknasse, selle avamiseks tuleb libistada “My Location” riba . Need numbrid loedki päästekorraldajale ette.

Nipp: kui juhtub, et täpil vajutamine ei toimi, siis nihuta sõrme täpist pisut kõrvale ja vajuta seal.

Minu asukoha koordinaadid:

Vaata ka Häirekeskuse poolt valminud videot, kuidas oma telefonis koordinaate määrata: https://youtu.be/8xVvCOsGabc

Kuidas koordinaate jagada?

Koordinaatide jagamiseks kas sõnumi, e-kirja või mõne muu suhtluskanali kaudu tuleb Regio kaardilt esmalt kuvatud koordinaadid valida ja seejärel kasutada „Jaga“ funktsiooni; Google Mapsi kaardilt tuleb alt libistada vasakule, kuni ilmub menüü „Jaga“/ “Share”, Apple Mapsil ilmub “Send My Location” juba oma asukoha sinisel mummul vajutamise järel (vt eelmisel joonisel Apple Maps).

Koordinaatide jagamine:

Kui aga soovite jagada mõne muu konkreetse koha koordinaate (mitte oma hetke asukohta), siis hoides kaardil pisut pikemalt sõrme sel kohal, ilmuvad mõne hetke pärast koordinaadid samamoodi kaardile ning edasised toimingud on vastavalt kas kopeerimine ja jagamine või otse rakenduse kaudu jagamine.

See on üldine juhend nutiseadme kaardirakenduses koordinaatide leidmiseks ja jagamiseks. Pidage meeles, et erinevad kaardirakendused võivad natuke erineda, kuid põhimõtteliselt järgivad nad sarnast protsessi. Juhendi täpsemad sammud võivad sõltuda kasutatavast kaardirakendusest. Õpeta koordinaatide leidmine nutiseadmes selgeks ka oma vanavanematele, vanematele, lastele ja sõpradele.

Ole valmis, ja head kaardirakenduste ning koordinaatide kasutamist!

Veel postitusi

Uus veebiprogramm kohanimede tõlkimiseks

Regio ja Läti suurima kaardikirjastuse Jāņa sēta koostöös valmis äsja TerraLexicon – automaatne tõlketeenuse programm, mille abil saab kaardil olevaid kohanimesid tõlkida paljudesse keeltesse otse kujundusfailis. Meie sõbralik koostöö uue tõlkeprogrammi loomiseks algas juba pooleteise aasta eest. Põhjuseks see, et olemasolevate tõlkeprogrammide kasutamisel geograafiliste nimede tõlkimiseks kaasneb palju käsitsi tehtavat lisatööd, see teeb aga kaartide … Vaata lähemalt

Regio Maiasmoka atlas

Maiasmoka atlas nüüd müügil e-raamatuna

MAIASMOKA ATLAS, Regio (magusasõber) kaardimeistrite poolt loodud üks eriti magus teos on nüüd poodides müügil e-raamatuna ja paberversioon on saadaval eriti soodsa hinnaga. Atlasesse on kaardistatud suure hulga erinevate maade komme ja maiustusi. Kaasa teevad sellised suurused nagu Belgia šokolaadid, Mozarti kuulid Austriast, Läti Kārumsi kohuke, tiramisu ja Pavlova kook, Kinderi üllatusmuna, söödavad putukad, komm … Vaata lähemalt

Eriolukorras välja loodusesse – aga kuhu ja kuidas?

Praegu on vaatamata eriolukorrale veel välja loodusesse minek lubatud, kui seda tehakse mõistlikult. Ka metsas kehtivad kõik reeglid kontaktide vältimiseks, tuleb hoida vahemaad ja liikuda mitte rohkem kui kahekesi või ainult pere seltsis. Paljude jaoks on metsas käimine aga saanud uueks harjumuseks, sest aega on rohkem ja päevade kaupa nelja seina vahel istumine võib meeleolule … Vaata lähemalt