30 päeva kaartide väljakutse Regios

#30DayMapChallenge on iga-aastane väljakutse, mis pakub kõigile kaardientusiastidele võimaluse luua novembrikuu jooksul iga päev üks kaart ja seda siis vastava teemaviitega sotsiaalmeedias jagada. Järgida tuleb igaks päevaks etteantud teemat. Millised teemad ja märksõnad väljakutsesse tulevad, selgub vahetult enne novembri algust. Osaleda võivad nii professionaalid kui ka algajad, kasutades mistahes tarkvara või meetodit (GIS-tarkvara, käsitsi joonistamine, programmeerimine jne).

Kaartide väljakutse sai alguse 2019. aastal, kui Soome kartograaf Topi Tjukanov (https://tjukanov.org/ ) jagas ideed Twitteris. Juba samal aastal võttis eestlastest väljakutse vastu tänane Tartu Ülikooli geoinformaatika professor Evelyn Uuemaa (https://novaator.err.ee/1015405/geoinformaatik-pani-end-proovile-ja-tegi-30-paevaga-30-uut-kaarti). Viie aastaga on sellest kujunenud globaalne kogukonnaüritus, mis innustab loovust ja oskuste ning ideede jagamist.

Hakkasime atra seadma juba suvel

Regios võtsime väljakutse esmakordselt vastu sellel aastal. Hakkasime atra seadma tegelikult juba suvel ehk siis mõtlesime välja kontseptsiooni (kaartide vormistamine postkaardi mõõtu) ning valmistasime ette sobivas mõõtkavas kaardipõhjad. Lisaks kirjutasime üles pika nimekirja ideid, mida kaardil kujutada, et kui selguvad täpsed teemad, saaksime kohe kiirelt tegutseda. Tagantjärgi vaadates kasutasime küll ainult mõnda üksikut neist ideedest, enamik kaarte valmis siiski konkreetsele teemale mõeldes. Soovisime ka, et väljakutses osaleksid võimalikult paljud regiolased, kuid kuna november osutus taaskord eriti töiseks kuuks, siis jäi meie põhimeeskond üsna väikeseks. Kaardid mõtlesid välja ja valmistasid Regio kartograafid Kadri Kurrel, Triin Tarre ning Mait Luidalepp, toimetas ja korrektuuri tegi Kertu Uibo ning sotsiaalmeedia poolt koordineeris Merle Annov. Kaardi nr 9 – AI only (tehisaru loodu) jaoks pani sisendinfo kokku Anne Kokk.

Anne Kokk ja Kadri Kurrel laovad merekivikese komme kaardile “Suu magusaks”.
Kunagi üks Regio atlase soetanud briti turist uuris, et miks meil on nii palju kive vaatamisväärsuseks märgitud, et miks see eestlastele nii oluline on? See pani meid mõtlema, et tõepoolest armastame me oma tasasel maal kive, ja isegi kommivabrikus toodetakse meil kive…
Valmib kaart, mis peab etteantud ülesande kohaselt koosnema ainult ringidest. Tegime kaardi, mis näitab kaitsealust maad Eesti saartel ja mandril suhtena pindalasse. Kartograaf Triin Tarre ja korrektor Kertu Uibo.
Mõne kaardi puhul sai meeldiv ühendatud kasulikuga, nii valmis näiteks Regio kontorisse vajalik evakuatsiooniplaan. Kartograafid Triin Tarre ja Mait Luidalepp tööhoos.
Kartograaf Kadri Kurrel “Viru mere” kaarti koostamas.

Regio kaardid postitasime igal päeval Facebooki, Instagrami ja LinkedIni – sealt saab iga kaardi kohta ka täpsemalt lugeda. Kõige rohkem märgati meie kaarte Facebooki kasutajate poolt, kus neid nägi kokku üle 33 000 silmapaari.

Meie kõige populaarsemateks kaartideks said:


Day 30 – The Final Map (Kogu lugu)


Day 12 – Time and Space (Traditsiooniga nimed)


Day 23 – Memory (Meenutades Leidat)


Day 13 – A New Tool (Uus tool)


Day 26 – Map Projections (Struve geodeetiline kaar)


Day 5 – A Journey (Ei saa paigal olla)

Kokkuvõttes võib öelda, et sellel aastal oli Regio kartograafide november väga loominguliselt teistsugune. Tuleb ka tunnistada, et esimeste päevade õhinat ei jätkunud igasse päeva, ent seda oli piisavalt võiduka lõpuni jõudmiseks.
Aga kindlasti oli algusest lõpuni põnev – katsetada töövõtteid, omandada uusi oskusi ja ka faktiteadmisi lisandus omajagu.

Mõttetalgud ühendasid meid, kui pusisime ideede kallal, mida ja kuidas kaardil kujutada. Sai nalja ja oli tõhus tiimitöö. Vasakult: Merle Annov, Kertu Uibo ja Triin Tarre.

Saime hakkama ja nüüd on meil 30 ägedat kaart-postkaarti!

Veel postitusi

Haarav, klassikalise ülesehitusega ajalooline krimisari

Äsja ilmus Regiolt uus krimiromaan „Budapesti spioon“. Tegu on Ungari kirjaniku Vilmos Kondori viieosalise krimisarja “Budapest noir” kolmanda raamatuga. Klassikalise ülesehitusega, suurepärases keeles kirja pandud ajalooline krimisari viib lugejad Ungarisse, Teise maailmasõja eelsesse ja aegsesse Budapesti. Sarja esimene raamat “Budapest noir” on viimaste aastakümnete kõige populaarsem Ungari kriminaalromaan. Raamat on tõlgitud juba paljudesse keeltesse ning … Vaata lähemalt

Mohni saare matkarada (laudtee)

Regiolaste reisisoovitused lähemalt ja veidi kaugemalt

Kevadel on ikka mõnus unistada ja suveks reisisihte seada. Toimetades igapäevaselt andmete ja kaartidega, reisime meie Regios oma mõtetes muidugi kogu aeg, eriti Eestis ja Baltimaades. Suve ootuses vaatasime nüüd tagasi oma eelmise aasta meeldejäävamatele reisidele-sündmustele, ja jagame hea meelega seda kõike siinkohal ka teiega. Vahetud reisisoovitused nii lähemalt kui ka kaugemalt on ju ikka … Vaata lähemalt

Regio Baltimaade navigatsiooniandmed on täpseimad ja aitavad vähendada logistikakulusid

Kas oled puutunud kokku olukorraga, kus logistikatarkvaras olev teede või aadresside andmestik ei ole piisav või juhatavad valesse kohta? Ebaühtlase kvaliteediga või vigaste andmete baasil tehtud teekonna planeerimine ja dispetšerilahendused kulutavad asjatult aega ja raha.  On väga ebamugav, kui suur haagisega kaubaauto juhatatakse valede navigatsiooniandmete põhjal kitsale tupiktänavale, kus ümberpööramise võimalused praktiliselt puuduvad. Või kui … Vaata lähemalt